Tiszaújváros vízbázis biztonságba helyezésének munkálatai

Tiszaújváros - összefogás a jövő nemzedék egészségéért
Ivóvizünk védelmében - Tiszaújváros 2010!

Tiszaújváros számára legnagyobb kincs a tiszta víz, nemcsak azért mert a gyógy- és termálfürdő vagy a Tisza évről évre több látogatót vonz a fiatal borsodi városba, hanem azért mert az idén az ivóvízvédelem is kiemelt szerepet kapott. A városi vízművet üzemeltető TiszaSzolg 2004 Kft. pályázott és nyert közel 57 millió forint európai uniós támogatást, hogy elvégezhesse az ivóvízbázis biztonságba helyezésének legfontosabb munkálatait. A beruházás 2010. év végéig valósul meg, az Európai Kohéziós Alap és a magyar állam társfinanszírozásával.

2010. október 31. - Az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság 2000-ben hirdette meg közbeszerzési eljárásra a tiszaújvárosi üzemelő sérülékeny vízbázis diagnosztikai vizsgálatát. A munkálatok végeredményeként meghatározták Tiszaújváros ivóvizét adó vízbázis fokozottan védendő területének határait, és azokat legfontosabb intézkedéseket, amelyeket a területhasználat során szem előtt kell tartani.

Sérülékeny a vízkészletünk
A város vízbázisa a Sajó és a Tisza összefolyásától délre a Borsodi ártéren helyezkedik el. A változatos talajfelszínnek és a gyenge lejtésviszonyoknak köszönhetően a homokos térségeket vagy az elhagyott folyómedreket gyakran váltják fel mocsaras, belvizes területek. Itt nemcsak a talajvizek, hanem a vízkivételre alkalmas rétegvizek szintjét is alapvetően a Tisza vízjárása szabja meg. A rendszeres vizsgálatok kimutatták, hogy bár a vízbázis jelenleg messze elméleti kapacitása alatt működik és a térség jelentős tartalék ivóvíz kapacitással rendelkezik, a terület földtani szempontból sérülékenynek számít. A sérülékenység azt jelenti, hogy a talajfelszínen lévő szennyező forrásoktól csak részben képes megvédeni a felső kőzetréteg a réteg alatti tiszta vízkészletet. Míg a felszíni vizek esetében a szennyezés múlékony, folyóink akár néhány nap, esetleg néhány hét alatt képesek az öntisztulásra, addig a felszín alatti vizek szennyezése sokkal tartósabb, időtartama évtizedekre, akár évszázadokra is tehető. A talajfelszín alatt lévő folyamatok látványos változások nélkül, igen lassan mennek végbe, ezért gyakran hajlamosak vagyunk jelentőségüket lebecsülni. A csapadék a talajba szivárogva magával viszi a felszínen elhelyezett vízben oldható szennyező anyagokat, amelyek egy lefelé történő áramlás útján egyre mélyebbre és mélyebbre kerülnek. Ennek a természetes áramlásnak „köszönhetően" rossz esetben az ember a saját hulladékát láthatja viszont akkor, amikor ivóvizét kitermeli.

Biztonságos gátak között
A 2000-ben lezajlott diagnosztikai vizsgálatok során kijelölték a vízbázis belső védőövezetét, ahol az ivóvíztisztaság megőrzése érdekében kizárólag a vízmű működéséhez szükséges tevékenységeket lehet folyatni. A területet megfelelő módon körbe kell keríteni, a behatolás elleni védelem, a vadak, kártevők elleni védelem biztosítása érdekében. A vízmű jelenlegi kerítése több szakaszon már közel ötven éves. A teljes hossza 1490 m, viszont ebből csak 90 m-es szakasz állapota felel meg a védelmi követelményeknek. A kerítés további 1400 m-es része lábazat nélküli, erősen korrodált, a tartóoszlopok stabilitása és a kerítés magassága nem kielégítő. A projekt keretében a Techni-Tonn Kft. kivitelezésében új, hosszú élettartamú kerítést kap a létesítmény, hogy a szennyezésre leginkább érzékeny belső védőövezet, és az ivóvízellátást szolgáló vízlétesítmények őrzése, védelme biztosított lehessen.

A vízmű területén és közvetlen környezetében több olyan használaton kívüli kút található, melyek potenciális veszélyt jelentenek a vízbázisra, ezért javasolt azok eltömedékelése. A fúrási, fertőtlenítési munkálatok után a kutakat a talptól indulva a földfelszíntől mért 2 méteres mélységig cementtel feltöltik, majd a tereprendezés és tájrehabilitáció után hatósági eljárásban megtörténik a kutak törlése a nyilvántartásból.

A projekt céljaira elnyert támogatás teljes összege 56,9 millió forint, mely az Új Magyarország Fejlesztési Terv Környezet és Energia Operatív Programja keretéből, 100%-os támogatásban az Európai Kohéziós Alap és a magyar állam társfinanszírozásában valósul meg. A fejlesztés eredményeként 2010 év végére kiépül az európai normáknak megfelelő védőrendszer, mellyel Tiszaújváros azon túl hogy jogszabályi kötelezettségét teljesíti, felelős és szükséges lépést tesz a jövő nemzedék egészségvédelméért, a városban és környékén élő csaknem 23 ezer lakos hosszú távú biztonságos vízellátásért.

Bővebb információ:

TiszaSzolg 2004 Kft. (3580 Tiszaújváros Tisza út 2/a.)
Kovács Tamás, Ivóvíz szolgáltatás vezető
Telefon: (49) 544-310
e-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
www.tszolg.hu